polowanie

hunter2.jpg

Polowanie

eHunter.pl

Psy myśliwskie

Na świecie zarejestrowanych jest ponad czterysta ras psów myśliwskich. Oprócz tego istnieją setki innych ras które nie są zarejestrowane przez żaden związek. Pies stał się towarzyszem człowieka już przed tysiącami lat. Przyczyna tej przyjaźni jest całkiem zwyczajna – już od tysiącleci pies pomaga człowiekowi w zdobywaniu pożywienia – czyli podczas polowań. Z biegiem czasu zmianie uległo samo polowanie. Dziś już nikt nie musi iść do lasu aby zaspokoić głód, z drugiej strony polowanie przestało być także przywilejem szlachetnie urodzonych. Ale psy myśliwskie mają nadal szczególne znaczenie.  Trudno sobie wyobrazić prawdziwe polowanie bez psa myśliwskiego. Niezależnie od tego jaką role ma spełnić nasz pies na polowaniu – czy jest to tropienie, odszukiwanie dzikich zwierząt czy też polowanie w norach w każdym przypadku niezbędny jest specjalnie ułożony pies myśliwski.

Któż z nas myśliwych byłby w stanie odnaleźć kuropatwę gdzieś w polu i podejść ją na odległość skutecznego strzału. Kto byłby w stanie odnaleźć postrzelonego zająca? Jak moglibyśmy szybko i sprawnie dotrzeć do kaczki leżącej gdzieś w wodzie czy na grząskim, bagnistym terenie? Nie wspomnę już tutaj o postrzelonym dziku, odchodzącym nawet kilkaset metrów nie zostawiając za sobą widocznych śladów farby. Jak można nadążyć za postrzelonym jeleniem czy kozłem, który mimo tego że rany to jest w stanie szybko uciec.

Wszystko te niezwykle trudne zadania z łatwością i wielka przyjemnością wykonują właśnie psy myśliwskie.

Bardzo duże wymagania stawiane przed psem myśliwskim skłaniają do prowadzenia świadomej hodowli. Zwraca się w niej na wykształcenie określonych umiejętności u psa oraz zachowanie pożądanych zdolności. Konieczne więc staje się prowadzenie ukierunkowanej i selektywnej hodowli psów myśliwskich. Dlatego więc powstają związku czy tez kluby danej rasy, które sprawują nadzór nad selekcją i egzaminami użytkowości. Egzaminy te są wieloetapowe i już od najmłodszych lat życia psa – często początkowa selekcja odbywa się już w pierwszym roku.  I tak np. w Niemczech dopuszczony do polowania może być tylko taki pies który zaliczył egzamin użytkowości.

Źródło: "Psy myśliwskie" J.Becker